Jesteśmy! Prace Patryka Antoniaka, Magdaleny Szych oraz Katarzyny Przybylskiej już wiszą w naszej miejskiej galerii. Dziś odsłaniamy przed wami kulisy powstawania projektu...
W listopadzie zeszłego roku spotkali się Magda Nowicka Chomsk i Magda Horanin z grupy Mad&Mad oraz Michał Słomka i Ania Suska z Fundacji Tranzyt. Podczas miłej pogawędki na temat licznych przedsięwzięć organizowanych przez fundację, pojawił się pomysł wyprowadzenia sztuki na ulice i zaadoptowania w tym celu opuszczonych zewnętrznych gablot informacyjnych. Pomysł wszystkim się spodobał i Magdy, przy wsparciu Ani i Michała, postanowiły przejąć sprawy związane z organizacją planowanego wydarzenia. W połowie grudnia złożono wniosek o dofinansowanie w ramach programu Miasta Poznań, którego zadaniem jest: „wspieranie projektów z zakresu edukacji kulturalnej, ze szczególnym uwzględnieniem programów skierowanych do dzieci i młodzieży”Pomysł Miastu się spodobał i otrzymaliśmy dofinansowanie na jego realizację. Przygotowania pełną parą ruszyły już w lutym.
Na lokalizację Galerii Tranzyt wybraliśmy ulicę św. Marcin i ulicę Ratajczaka. Niegdyś były to główne ulice Poznania, na których skupiało się życie handlowe i towarzyskie miasta. Dziś ulice te obumierają, a jedynymi atrakcjami są liczne banki kredytowe, kilka fastfoodów oraz lokale do wynajęcia. Nie ukrywamy, że ogromną przyjemność sprawiły nam przechadzki po „marcinie” w poszukiwaniu gablot. Mieliśmy okazję spotkać wielu ciekawych ludzi, którzy chętnie opowiadali o dawnym Poznaniu, nierzadko sięgając swoimi wspomnieniami do czasów wojennych i powojennych. Z trudem również ukrywali tęsknotę za czasami świetności ulicy św. Marcin…
Ostatecznie wybraliśmy trzy zewnętrzne gabloty ogłoszeniowo-informacyjne przy ulicy św. Marcin 25, św. Marcin 35 oraz ulicy Ratajczaka 31. Wraz z pojawieniem się cieplejszych dni przystąpiliśmy do renowacji, starając się jednak zachować ich miejski, nieco przybrudzony, charakter. Nie dalibyśmy sobie rady bez pomocy Honoraty Ubowskiej oraz Zbyszka Nowickiego.
W lutym zgłosili się do nas uczniowie Technikum nr 19 w Poznaniu, którzy wyrazili chęć udziału w naszej akcji. Nie ukrywamy, że ich prace wzbudziły nasze zainteresowanie i z radością przywitaliśmy ich w gronie pierwszych uczestników Galerii Tranzyt. W tym miejscu chcielibyśmy bardzo podziękować ich wychowawcy Karolowi Obroślakowi za wsparcie jakie udzielił zarówno swoim uczniom, jak i organizatorom akcji.
Pod koniec lutego do naszej grupy dołączyła Joanna Wójcik, która odtąd pełniła funkcję kuratora wystaw.
5 marca 2011 roku w siedzibie fundacji odbyło się pierwsze spotkanie z uczestnikami wystaw mające charakter warsztatów artystycznych. Prowadziły je Joanna Wójcik, Magda Horanin oraz Magda Nowicka Chomsk. Czas spędziliśmy na rozmowach o sposobie postrzegania przez nas miasta, zagadnieniu przestrzeni publicznej oraz zjawiskach miejskiej sztuki współczesnej. Padły również pierwsze pomysły na prace, które w ciągu najbliższego miesiąca miały być realizowane przez uczestników wystawy. Na koniec, każdy otrzymał zadanie stworzenia dziennika, w którym miał wyrysowywać, wypisywać lub wydzierać zarówno spostrzeżenia dotyczące otaczającego świata, jak i procesu tworzenia własnych projektów artystycznych. Uczestnikami warsztatów byli: Marcin Borowczak, Patryk Antoniak, Magdalena Szych, Klaudia Stajkowska oraz Katarzyna Przybylska.
W tym składzie spotykaliśmy się w każdy weekend przez cały marzec. Zawsze w siedzibie fundacji, zawsze po godzinie 13. Nasze pomysły na prace stopniowo dojrzewały, z czasem stworzyły się zalążki projektów, aby w końcu przerodzić się w dzieła artystyczne z prawdziwego zdarzenia. Zamiast obserwować pierwsze ruchy wiosny, spędzaliśmy długie godziny na poddaszu kamienicy malując, rysując, wycinając, klejąc, a także robiąc projekty graficzne na naszych komputerach.
Ostatnie maźnięcie farby miało miejsce 27 marca 2011 roku o godzinie 21.20. Tym samym wszystkie prace były już gotowe. Zostały one przez nas spakowane i przygotowane do ekspozycji.
Prace zawiesiliśmy w naszych gablotach 31 marca. Oczywiście nie obyło się bez problemów technicznych, ale o tym za chwilkę. Generalnie, przydały się nasze wrodzone umiejętności techniczne i spryt, jak również klej (dużo kleju) oraz profesjonalny zszywacz przemysłowy (przez niektórych nazywany „taczerem”). Dwie prace zawisły już w czwartkowe popołudnie, z umocowaniem trzeciej musieliśmy poczekać do piątku rana, gdy to z wiertarką/wkrętarką zjawił się Tomasz Kowalczyk, który ostatecznie pomógł nam rozwiązać wszelkie problemy techniczne.
Przypominamy, że akcja potrwa do 30 września 2011 roku. Co miesiąc, trzech młodych artystów zaprezentuje swoje prace w trzech zewnętrznych gablotach informacyjno-o głoszeniowych (ul. Św. Marcin, ul. Ratajczaka), które docelowo zostały przekształcone w galerie sztuki.
Zapraszamy młodzież do nadsyłania swoich prac, a starszych kolegów do odwiedzin Galerii Tranzyt.
Galeria Tranzyt, ul. Ratajczaka 31
Magdalena Szych Dżungla
Galeria Tranzyt, ul. Św. Marcin 35
Patryk Antoniak Okno z widokiem na...
Galeria Tranzyt, ul. Św. Marcin 25
Praca zbiorowa na podstawie rysunków Katarzyny Przybylskiej Zakaz przyklejania ogłoszeń
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz