7 lut 2011

2011: Rok Kobiet w Teatrze Wielkim



Hej dziewczyny! Nie musicie już czekać do 8 marca żeby poczuć się wyjątkowo. Przez cały najbliższy rok Teatr Wielki w Poznaniu będzie grać dla Was!

Dopiero co odpoczęliśmy, po trwającej rok, feście z okazji 100 urodzin Teatru Wielkiego, a już przygotowujemy się do kolejnego teatralnego święta. 22 stycznia premiera opery „Maddalena” oficjalnie rozpoczęła Rok Kobiet w Teatrze Wielkim w Poznaniu im. Stanisława Moniuszki.

Obraz kobiety w literaturze i sztuce. Częsty temat naszych licealnych rozprawek. Zaczynamy od Ewy, która duszą Adama zawładnęła między innymi na płótnach Jana Gossaerta, Cranach Cucasa, Michała Anioła… Przy okazji „Bibli” wspominamy również o Marii z Nazaretu- Matce Boskiej, Bożej Rodzicielce, Bogurodzicy. Potem czas na kobietę silną i niezależną- Antygonę, która w obronie prawdy ma odwagę przeciwstawić się boskim prawom. Następnie, najważniejsza kobieta Williama Szekspira, czyli Lady Makbet, której legenda dociera aż do czasów współczesnych… Wspomnimy też o powiedzonku Mickiewicza- „kobieto puchu marny, ty wietrzna istoto” i efemerycznej Laurze z sonetów Petrarki… i tak dalej, i tak dalej aż do rzeźby ze złota Kate Moss autorstwa Marc Quinna (pod warunkiem, że pani od polskiego ma szeroką tolerancję wobec zjawiska sztuki współczesnej).

Świat kobiet w literaturze i sztuce nie kończy się jednak na brykach, opracowaniach i streszczeniach. (tak jak kobieta nie jest zmywarką). Dlatego też przed pisaniem swojego wypracowania zachęcamy was do pójścia do Teatru Wielkiego aby odkryć różne twarze kobiet operowych.

Za nami premiera opery „Maddalena”, której dzieje tworzenia są dość zawiłe. Libretto jest autorstwa Sergiusza Prokofiewa, który opierał się na sztuce Magdy Lieven-Orłowej wzorowanej na Tragedii Floretyńskiej Oscara Wilde’a. Jednak Prokofiew właściwie stworzył tylko pierwszą scenę, a resztę- według wskazówek kompozytora- dokończył Edward Downes.

29 stycznia miała premierę kolejna opera – „Maria Stuarda”. Dzieje królowej Szkocji zafascynowały między innymi naszego „dobrym poetą był”, czyli Słowackiego oraz Friedricha Schillera. To na podstawie dramatu tego ostaniego, Giuseppe Bardari stworzył libretto, które skupia się wokół relacji pomiędzy królową Szkocji, a jej kuzynką- Królową Elżbietą I. Przekonajcie się dokąd może iść kobieta, która straciła głowę…

Przed nami jeszcze „Ofelia” Prasquala, „The Fairy Queen” Henry’ego Purcella, „Lady Makbet mceńskiego powiatu” Dimitra Szostakowicza oraz mega produkcja plenerowa „Turandot” Giocomo Pucciniego. Panie choć dość leciwe, nadal są bardzo współczesne.

Co więcej, każdej premierze towarzyszą debaty, spotkania i warsztaty skierowane specjalnie dla kobiet. Mieliśmy okazję uczestniczyć już w debacie pod tytułem „ Między kobietami wojna. O wrogości i władzy w operze <>”, czekamy na spotkanie poświęcone operze „Ofelia” Prasquala.


P.S Hej chłopaki! W 2012 rok mężczyzny w Teatrze Wielkim w Poznaniu!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz