4 lut 2011

jak przygotować się na studia na ASP...?

mad

Matura zbliża się wielkimi krokami. Jedni tu postawią kropkę. Inni przecinek i dopiszą: a za nią podążają egzaminy wstępne. Dlatego też z myślą o wszystkich tych, których przygotowują się do wstępnych na ASP, postanowiliśmy udać się do Sebastiana Krzywaka i zapytać go o radę…

Tak, tak moi drodzy! Nadszedł czas życiowych wyborów. Niech was jednak ten fakt aż nadto nie stresuje i nie przeraża. Grunt to być przygotowanym!

Dziś przygotowujemy się do zawodu artysty. Pomoże nam w tym Sebastian Krzywak absolwent poznańskiej ASP, zajmujący się malarstwem oraz działaniami przestrzennymi, od trzech lat prowadzący zajęcia, w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, w pracowni grafiki oraz kurs przygotowawczy na Uniwersytet Artystyczny (dawną Akademię Sztuk Pięknych).

Z jego pomocą obalamy mity i legendy związane z egzaminami wstępnymi. Radzimy na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowań. Zaznaczmy, że determinacja, pasja i ciężka praca mają w tym przypadku niemałe znaczenie. Wskazujemy na najczęściej przez kandydatów popełniane błędy. Przypominamy, że wiedza o sztuce współczesnej jest równie ważna jak umiejętność rysowania… Generalnie zachęcamy was do przestudiowania naszej krótkiej wymiany zdań ze Sebastianem Krzywakiem  :).

foto:sxc.hu


Czy istnieje idealny profil kandydata na studia na UA? Rozumiem, że nie wystarczy tylko ładnie rysować, aby zostać studentem Uniwersytetu Artystycznego..

Przede wszystkim nie chodzi o to, by rysować ładnie, ale dobrze. Jeśli taki profil istnieje, to na pewno znajdą się w nim takie cechy jak determinacja i pasja.

Na waszym kursie oprócz zajęć praktycznych jest potężny blok wykładów dotyczących zagadnień związanych ze sztuką współczesną, projektowaniem czy anatomią. Dlaczego wykłady te są tak ważne w przygotowaniu na studia? 

Najważniejsze są oczywiście zajęcia z malarstwa i rysunku. Wykłady natomiast mają dwa zadania. Po pierwsze, część uczestników kursu podchodzi do egzaminu na studia za rok czy dwa lata i nie do końca zna charakterystykę poszczególnych kierunków. Takim osobom wykłady pomagają w wyborze konkretnego kierunku. Po drugie, wykładowcy zajmujący się designem czy projektowaniem graficznym zadają ćwiczenia „domowe” przygotowujące do egzaminu kierunkowego oraz udzielają korekt prac. Najwięcej wykładów dotyczy zagadnień sztuki współczesnej, ponieważ kandydat na uczelnię artystyczną musi orientować się we współczesnych zjawiskach w sztuce.


Jakie zagadnienia sprawiają największe problemy kandydatom?

Jest bardzo różnie, ale generalnie są to podstawowe kwestie związane z warsztatem rysunkowym i malarskim. Zdarzają się też jednak osoby świetnie przygotowane technicznie, ale nieradzące sobie z realizacją zadań kierunkowych. Jest jeszcze problem z werbalizacją, opisem swoich prac.

Jak, i czy w ogóle, rozwój technologii, np. fotografii cyfrowej, wpływa na umiejętności artystyczne młodzieży ? 

To tylko kwestia zrozumienia czym jest konkretne medium. Jednym technologia pomaga, innym przeszkadza.

Czy absolwenci szkół o nieartystycznych profilach mają również szansę na studia na UA?

To akurat nie ma wielkiego znaczenia. Z kształcenia artystycznego w tym wieku jest tyle samo korzyści, co obciążeń. Najważniejsza kwestia to, ile czasu poświęcamy na przygotowanie i jak do niego podchodzimy. Jest w „Bękartach wojny” Tarantino taka scena: porucznik Aldo Raine pyta się współtowarzysza: Wiesz co zrobić, żeby zagrać w Carnegie Hall? Ćwiczyć.

foto:sxc.hu


Jakie kierunki cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodzieży?

Co roku dużo osób zdaje na grafikę projektową i architekturę wnętrz.

Czy to nie jest czasem trochę tak, że w wieku 18 lat ma się nieco romantyczne wyobrażenie o zawodzie artysty?

Na szczęście już chyba nie pokutuje mit artysty malującego na strychu i przymierającego głodem.

Dziękuję za rozmowę.

Przygotowujesz się do egzaminów wstępnych? Chcesz studiować na ASP? Albo nadal nie wiesz co ze sobą począć… napisz do nas: madandmad@madandmad.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz