6 lip 2010

kokeshi - laleczki z Japonii

Photobucket

Ich znak rozpoznawszy to obły kształt i prosta forma. Mimo tej prostoty to dzieła sztuki. Kolekcjonowane na całym świecie, ręcznie zdobione. Prawdziwe są robione przez japońskich rzemieślników, a może raczej artystów, zwanych Kijiya.

źródło: www.kokeshidesigns.com

200 lat – tak dalece sięga historia lalek kokeshi. Ich dom rodzinny to prowincja Tohoku leżąca na północnym-wschodzie Japonii. Początkowo były lokalnym produktem wytwarzanym jako pamiątki z terenów ciepłych źródeł, do których licznie w tym czasie zaczęli zjeżdżać turyści. Ich funkcja jednak zaczęła ewoluować. Służyły np. do komunikacji – lekkie klepanie nimi po plecach swojego współtowarzysza oznaczało zadowolenie z kąpieli w ciepłej i odświeżającej wodzie górskich źródeł. Kupowano je jako zabawki, dawano jako prezenty narodzinowe, w końcu wierzono, że zapewniają przychylność bogów w okresie zbiorów, gdy bawią się nimi dzieci rolników. Nic dziwnego ich forma jest przecież niezwykle ujmująca.

źródło: www.kokeshidesigns.com

Te najbardziej tradycyjne „zabawki” pochodzą właśnie z Tohoku. Dzięki temu, że sztuka ich wyrabiania przechodzi na tym terenie z pokolenia na pokolenie, kokeshi z rąk lokalnych sztukmistrzów nie różnią się wiele od tych wyrabianych dwa stulecia temu. Dzięki temu, że cały proces odbywa się ręcznie, każda lalka jest niepowtarzalna i unikatowa.

źródło: www.kokeshidesigns.com

Przez 200 lat moda na kokeshi przeniosła się nie tylko na całą Japonie, ale również na świat, gdzie lalki te podbijają serca nowych fanów. Jednym z najbardziej prężnie działających sklepów jest www.kokeshidesigns.com. Sharon mieszka na stałe w Japonii poszukując ciekawych okazów. Jej kolekcja pochodzi z Korei, Japonii, Nepalu, Tajlandia i wielu innych. Na jej stronie można kupić oryginalne kokeshi, a jak sama nam powiedziała jej zbiory również cieszą się popularnością w Polsce.

źródło: www.kokeshidesigns.com

Dziś kokeshi przedostaje się również do sztuki popularnej, street artu i ilustracji, zdobią je wybitni artyści kontynuując wieloletnią tradycję.

źródło: www.walyou.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz